Korejská společnost v Karviné otevřela fabriku, dalším lidem nabídla práci

V průmyslové zóně Nové Pole byla ve čtvrtek odpoledne za účastní zástupců vedení města slavnostně otevřena nová jihokorejská továrna GS Caltex. Ta nabídne práci 150 lidem a investice na její výstavbu vyšly na 400 miliónů korun. Na slavnostním zahájení nechyběl ani primátor města Tomáš Hanzel, který vstup nového investora a nabídku nových pracovních míst vítá. „Podařilo se nám před více než rokem získat korejského výrobce speciálních plastových granulí právě pro Karvinou, je to první továrna Caltexu v Evropě a přinesla perspektivní práci pro obyvatele Karviné v jiném odvětví než je těžba uhlí,“ sdělil primátor.

Společnost GS Caltex produkuje plastové suroviny (granulát) pro další použití při výrobě domácí elektroniky nebo pro automobilky. Firma už dodává dalším korejským společnostem v regionu, mj. Hyundai, slovenskou KIA, do Polska firmám LG, Samsung. Caltex má i tři závody mimo Evropu, jeden v Koreji a dva v Číně.

V Evropě jde o první továrnu Caltexu

V asijsko-pacifické oblasti je společnost Caltex leaderem na petrochemickém trhu a podobného úspěchu chce dosáhnout i v Evropě. Karvinský provoz je vysoce automatizovaný a čistý.

„Naši zákazníci mají továrny v Česku, ale také na Slovensku a v Polsku. Karviná je pro nás tedy strategicky výhodné místo. Do budoucna můžeme dát práci až 150 lidem, máme v plánu postupně navýšit výrobu o 70-80% oproti dnešnímu stavu. Dnes vyrobíme asi 14 tisíc tun granulátu ročně, chceme se dostat na až na 50 tisíc tun v roce 2016. V Karviné jsme do výstavby továrny investovali 400 miliónů korun a vytvořili jsme už 80 pracovních míst, výroba je vysoce sofistikovaná, automatizovaná,“ řekl obchodní ředitel GS Caltex Czech Younggill Sohn.

Podívejte se také na bohatou fotogalerii nebo video ze slavnostního otevření.

FOTO: Slavnostní přestřižení pásky | Milan Haluška