Karvinští diváci mohou přijímat slovenské digitální pozemní vysílání

Nejen české, polské, ale nově také slovenské programy mohou za jistých podmínek přijímat obyvatelé Karviné na společnou nebo vlastní televizní anténu. Slovenská strana totiž nedávno navýšila výkon svých vysílačů a DVB-T signál je tak nyní dostačující pro příjem u nás.

Máte-li kabelovou televizi a její nejnižší nabídku, většinou se v ní objevují právě české a slovenské programy, které je dnes možné přijímat právě klasickou anténou a navíc zdarma. Slovenské programy jsou přijímány ze žilinského vysílače Krížava, který je od Karviné vzdálen cca 100 km, je však umístěn v dobré nadmořské výšce. K dispozici jsou z něj tyto programy:

52. kanál – Markíza, Doma, Joj, Joj plus, TA3
32. kanál – STV1, STV2, STV1 HD

Co potřebuji pro příjem?

Ideální je bydlet ve vysokém panelovém domě. Poté stačí anténa s vertikální polarizací a vícekanálový nebo kanálový zesilovač, pak jen anténu stačí nasměrovat na Jablunkov. Pokud bydlíte nízko, například v rodinném domě, pak je pravděpodobnost zachycení signálu velmi malá.

Pokud přijímáte televizní signál ze společné antény umístěné na domě, pak i pro vás máme dobrou zprávu. Například Stavební bytové družstvo Drubyd už na své domy tyto antény instaluje. Stačí se tak jen informovat u správce domu nebo si zjistit, zda je společná anténa natočená na Jablunkov.

„V současné době příjem slovenského DVB-T testujeme na vytipovaných domech v různých lokalitách Karviné. Někde to při zhoršených klimatických podmínkách kostičkuje,“ dodal k tématu Martin Chlebek z SBZ Drubyd s tím, že po provedených testech bude družstvo informovat výbory samospráv o této možnosti.

Současná možnost příjmu DVB-T v Karviné

České: ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT SPORT, ČT :D, NOVA, PRIMA, ACTIVE, BARRANDOV, FANDA, LTV, NOVA CINEMA, ÓČKO, ÓČKO GOLD, POLAR, PRIMA COOL, PRIMA LOVE, PRIMA ZOOM, REBEL, RELAX, RETRO MUSIC TV, ŠLÁGR TV, SMÍCHOV TELKA, ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT SPORT HD.

Polské: ATM ROZRYWKA, ESKA TV, POLO TV, POLSAT, POLSAT SPORT NEWS, PULS 2, STOPKLATKA TV, TTV, TV PULS, TV TRWAM, TV 4, TV 6, TVN, TVN SIEDEM, TVP ABC, TVP HISTORIA, TVP KATOWICE, TVP INFO, TVP KULTURA, TVP POLONIA, TVP ROZRYWKA, TVP 1, TVP 1 HD, TVP 2 HD.

Slovenské: STV 1, STV 2, STV 1 HD, MARKÍZA, JOJ, JOJ PLUS, TA 3, DOMA

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 14.4.2014