Karvinský magistrát na své budovy nainstaloval hlasové majáčky pro nevidomé

Vyřízení záležitostí v budovách karvinského magistrátu nyní mají handicapovaní lidé zase o něco jednodušší. Město pro ně totiž zajistilo novou službu – orientační hlasové majáčky. Ty byly na všechny budovy magistrátu nainstalovány ve čtvrtek dopoledne.

Jde o malé skříňky s reproduktorem a zvukovým záznamem, který se spustí na rádiový signál z ovladače. Ten mají nevidomí většinou běžně k dispozici. Hlasové majáčky umožňují nevidomým lidem získat informace, kde se právě nachází a jak se dostat bezproblémově k dalším informacím.

„Opět jsme spolupracovali s naší občankou paní Helenou Goreckou – ta nás už v lednu inspirovala ke koupi speciálních nálepek pro nevidomé, kteří chtějí třídit odpady a potřebují pohmatem zjistit, do které nádoby sypat papír, sklo a plasty,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová s tím, že nevidomí lidé mají tuto možnost například i v autobusech MHD.

Paní Gorecká si ve čtvrtek majáčky sama vyzkoušela a stala se tak prvním uživatelem (viz. fotogalerie).

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 9.4.2015