Karvinské nádraží bude moderní, prodloužený podchod však nebude

Již koncem příštího roku se obyvatelé Karviné dočkají rekonstrukce hlavního nádraží. Správa železniční dopravní cesty, které patří celý koridor bude optimalizovat trať Český Těšín – Dětmarovice. Karvinské nádraží tak čeká rekonstrukce ostrovních nástupišť, jejich zastřešení, bude zde nový systém odvodnění, nový informační systém a bezbariérové výtahy na každém nástupišti. Rekonstrukce měla přijít již v roce 2010, z důvodu nedostatku financí se však celý projekt zastavil. Rekonstrukce bude probíhat dva roky, tedy do roku 2015. Součástí celého projektu bylo i vybudování prodlouženého podchodu až za 5. kolej směr Staré Město, aby si Staroměšťané mohli zkrátit cestu přes Lešetínskou ulici. Zastupitelé však toto na svém zasedání zamítli, jelikož vlastník pozemků ČSAD Havířov pozemky, kde by podchod vyústil nechce prodat a záměr odmítl.

„Město bylo s drahami před sedmi lety domluveno ( a zastupitelé v roce 2005 rozhodli), že vyčlení 7,6 miliónu korun na prodloužení podchodu od posledního nástupiště do jedné z částí do Starého Města s tím, že stavba bude hotova do konce roku 2010 a další náklady městu nevzniknou. Ty peníze se z roku na rok přesouvaly a stále byly vyčleněny. Dráhy ovšem stavbu posunuly o několik let a kromě toho tehdy nikdo neřešil pozemkové nároky – majetkové vztahy k pozemkům potřebným pro stavbu východu z podchodu, chodníky nebo osvětlení“, dodala mluvčí města Šárka Swiderová, která dodává, že dráhy ovšem stále mají projekt připraven tak, aby se případné prodloužení vybudovat dalo. Kdyby se tedy situace během stavby koridoru a rekonstrukce nádraží změnila, lze se k projektu vrátit. Město ale dnes opravdu nemá ani souhlas vlastníka pozemků, ani možnost v případě změny stanoviska dát 30-40 miliónů jen na potřebné pozemky.