Karviná zná nejlepší tříditele odpadů, na jaře se s nimi setkáte v reklamě

Šestiletá Aneta Gavlovská zaujala porotu nejvíc

V jarních měsících se tři občané Karviné stanou tváří reklamy. Objeví se na billboardech, v novinách či v autobusech a navíc ještě získali 10 tisíc korun. To vše jen díky účasti v soutěži o nejlepšího tříditele odpadů, kterou město vyhlásilo v prosinci loňského roku.

Lidé se měli vyfotit se speciální samolepkou právě při třídění. Z více než stovky fotografií vybrala odborná porota tři, nejvíce se líbilo foto šestileté předškolačky Anety Gavlovské, které poslali její rodiče.

V rodině Gavlovských se třídí běžně, otec Aleš připustil, že soutěž je motivovala k tomu, aby si o třídění povídali s dětmi a začali je k tomu vést.

Součástí reklamy se stane také osmadvacetiletý Lukáš Nivnický z Nového Města. Dle něj by se dnes měl každý chovat ekologicky a třídit alespoň plasty. Třetím výhercem je pak čtyřiadvacetiletá Daniela Svobodová z Mizerova. Ta začala třídit teprve nedávno, když se s přítelem nastěhovali do společného bytu. „Rodiče nás třídit neučili, ale já to chci učit i své děti, aby to považovaly za samozřejmost,“ doplnila.

Žádné strojené modelky, ale obyčejní lidé

„Soutěž nám přišla jako nejlepší způsob jejich výběru. Osvěta je důležitá. Je tu přímá úměra – pokud lidé budou více a lépe třídit, nebudeme muset vynakládat tak velké peníze za svoz směsného odpadu a nebudeme muset zvyšovat cenu pro občany,“ řekl náměstek primátora Lukáš Raszyk.

Město chce hlavně osvětu, poplatky nezvyšuje

V roce 2013 obyvatelé Karviné vytřídili přes 1 503 tun plastů, papíru a skla. Zlepšili se tak oproti roku 2012 o 176 tun. Z pet lahví vytříděných v Karviné v roce 2013 by bylo možné vyrobit přes šest tisíc fleecových mikin. Z recyklovaného papíru za rok 2013 by se dalo vyrobit takřka 1,4 miliónů rolí toaletního papíru. To bezpečně pokryje spotřebu obyvatel Karviné téměř na půl roku. V roce 2014 bylo do kompostárny odvezeno 1700 tun bioodpadu.

Vítězné fotografie i s popisem si můžete prohlédnout níže.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 26.1.2015