Karviná získala dalšího investora pro zónu Nové Pole, zaměstnat chce 250 lidí

Průmyslová zóna Nové Pole ve Starém Městě bude brzy bohatší o nového investora, který chce nabídnout 250 pracovních míst. Jde o polského výrobce dřevěných komponentů do zahrad, firmu Martyna.

V Karviné bude podnikat její dceřiná společnost Prolific CZ, které karvinští zastupitelé na svém úterním zasedání schválili prodej čtyř hektarů pozemků. Česká dceřiná společnost je totiž podmínkou státu pro tyto investice.

„Jednání byla velmi rychlá, v řádu týdnů, nabídli jsme firmě poslední čtyři hektary Nového Pole. Zónu tedy budeme mít plnou a zároveň máme pro Karvinou příslib až 250 nových pracovních příležitostí v lehkém zpracovatelském průmyslu. Firma bude v Karviné vyrábět dřevěné komponenty do zahrad – nábytek a zahradní zařízení,“ netají radost primátor Tomáš Hanzel.

Firma pozemky od města získá za 410 Kč za m2 – stanoveno posudkem jako cena v místě obvyklá. Prodej se týká více než 42 tisíc m2 ve druhé etapě zóny v blízkosti závodu GS Caltex (pozemky vpravo před Caltexem u silnice ve směru na Bohumín).

„Finální kupní smlouvu by zastupitelé měli mít na stole už 13. září, hned nato by se mohlo začít stavět,“ doplnil detaily náměstek primátora Jan Wolf s tím, že místa by tak brzy mohla být nabídnuta také bývalým zaměstnancům OKD. Firma chce tedy stavět ještě letos a dle dostupných informací má v plánu investovat do výstavby závodu okolo 600 miliónů korun. Má přitom zájem získat i další pozemky (pro výstavbu pily) a Nové Pole by tedy mohlo být jen první etapou.

Karvinské Nové Pole začalo město stavět se státní dotací v roce 1998 (45ha) a poté o 11 let později zónu ještě o cca 10 ha rozšířilo. Zóna vznikla dílem na brownfieldu, dílem na zelené louce a byla vůbec první takto vzniklou a státem dotovanou městskou zónou u nás. Je plně vybavená infrastrukturou – komunikacemi, přípojkami energií a vody.

„Dnes je tam už 10 zaměstnavatelů. Celkově to znamená více než 2200 pracovních míst v různých oblastech – výrobě komponentů pro automobilový průmysl (Sejong nebo Stant Manufacturing v první etapě a GS Caltex ve druhé etapě), výrobě zdravotnických materiálů (Mölnlycke Health Care Klinipro), výrobě hydraulických hadic (Gates Hydraulics), komponentů pro jízdní kola (Shimano). V zóně sídlí také karvinská firma zabývající se výrobou výtahů a nyní se tam hodlá přestěhovat z jiných prostor místní společnost, která vyrábí regály a chce rozšířit výrobu (stávající prostory v jiné části města jí nestačí),“ doplňuje mluvčí města Šárka Swiderová.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 14.6.2016