Karviná zatopila sběračům, zakázala výkup kovů

Novou vyhlášku zakazující výkup šrotu a papíru schválili v úterý dopoledne karvinští zastupitelé. Karviná je tak po Bohumínu druhým městem, kde tato vyhláška začne od 1. ledna 2015 fungovat.

Lidé tak zkrátka již nebudou mít možnost vozit mnohdy kradené kovy a nejrůznější šrot do sběren, kde za to dostali zaplaceno. Výjimka se vztahuje na firmy. Pro ostatní město zřídí sběrný dvůr, kde se budou tyto suroviny odevzdávat zcela bezplatně.

Město chce tímto krokem zabránit rozkrádání městského i jiného majetku a minimalizovat škody, které způsobují především zloději kovů po celém městě.

„V minulosti jsme zaznamenali případy, kdy si takto sběrači závislí na sociálních dávkách vydělali statisíce. Nebylo možné to zarazit,“ řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel s tím, že suroviny ze sběrného město samo předá sběrnám.

Samotné Karviné způsobují zloději a sběrači kovů nemalé škody – jen vloni nejméně za milión korun. Kradou opakovaně měděné okapy a parapety z historické budovy radnice (zde to byl jeden pachatel a strážníci ho chytili při třetí krádeži) a nebo bezprostředně po dokončení revitalizace jednoho z náměstí kradli opakovaně kovové poklopy kanálů.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 16.9.2014