Karviná udělila čestné občanství sbormistryni Permoníku Evě Šeinerové

Karviná má v pořadí osmého čestného občana města a třetího po listopadu 1989 – stala se jím sbormistryně Pěveckého sboru Permoník Eva Šeinerová, která sbor před 50 lety založila, přivedla jej ke světovým úspěchům a má mimořádný přístup k dětem.

O udělení čestného občanství Evě Šeinerové rozhodli na svém úterním zasedání karvinští zastupitelé, a to jednomyslně a za potlesku.

„Jsem rád, že jsme se shodli a jsem rád, že je to právě paní Šeinerová, kdo po různých cenách od města dostane čestné občanství. Je to ona, kdo vychoval celé generace výborných lidí, její přístup k dětem je výjimečný. Permoník už má světové jméno, znovu nás o tom přesvědčil nedávným vítězstvím v další soutěži sborů v New Yorku. Paní Šeinerová a sbor se hrdě hlásí ke Karviné, kde před 50 lety právě ona sbor založila a dodnes je jeho hlavní sbormistryní a uměleckou vedoucí,“ řekl primátor Tomáš Hanzel.

Na zastupitelstvu sice Eva Šeinerová chyběla, poslala však děkovný vzkaz. „Je to ohromná čest. Já jsem se v tomto městě nenarodila a jenom tady padesát let pracuji, takže se mně těžko hledají slova, jak vyjádřit vděk za to, že zrovna mne mělo město potřebu takto ocenit. Myslím si, že takových, jako jsem já, je tady mnohem víc. Moc si toho vážím,“ netajila dojetí nová čestná občanka města.

Eva Šeinerová se narodila v roce 1942 a sbor v Karviné v roce 1966 zakládala na ZŠ Víta Nejedlého jako školní sbor. Od roku 1971 se stal součástí Závodního klubu Dolu ČSA a mohly jej navštěvovat děti z celého města. Jméno Permoník mu dali havíři. Od roku 1978 je součástí ZUŠ Bedřicha Smetany a Juventusu.

Dalšími sedmi nositeli čestného občanství města Karviné jsou prezident Tomáš Garrigue Masaryk, politik, novinář a legionář Jožo David, básník Petr Bezruč, prezident Ludvík Svoboda, plukovník Rudé armády Šarvaš Aznaurjan, tenista Radek Štěpánek a Josef Ščerba, příslušník britské RAF.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 26.4.2016