Karviná se dohodla s bankami na snížení úroků z úvěrů, ušetří tím až 40 miliónů korun

Až 40 miliónů korun ušetří město díky nové smlouvě s věřitelskými bankami, se kterými vyjednalo nižší úrokové sazby z úvěrů. Ty si Karviná vzala v minulých letech na velký projekt odkanalizování městských částí.

„Banky nám snížily úroky u dvou úvěrů z roku 2006 a 2007 pod dvě procenta, přičemž dříve to bylo u jedné půjčky skoro šest procent, u druhé necelých pět procent,“ přiblížil náměstek primátora Jan Wolf.

V roce 2006 si město vzalo od konsorcia České spořitelny a Komerční banky první úvěr 432,545 miliónů korun s úrokovou sazbou 4,95%. Dnes zbývá doplatit 64 881 750 Kč a úroky byly sníženy na 1,70%. Úvěr město splatí do konce roku 2016. Od prosince 2007 pak město splácí druhý úvěr ve výši 550 miliónů korun, kde byla sazba 5,90%. Nový úrok je 1,90% a město úvěr splatí v roce 2023, přičemž zůstatek dluhu je 279 508 180 Kč.

Město zadlužila dostavba kanalizace

„Kanalizace byla pro nás životně důležitá a museli jsme ji urychleně dostavět. Tedy oba úvěry byly účelné, jejich splácení nás nikdy nezatěžovalo a nezatěžuje, neomezilo běžný chod města ani další investice. Díky prodeji bytů v letech 2009-11 pak máme dost hotovosti na to, abychom další úvěry na rozdíl od jiných měst nepotřebovali. Všechny evropské dotační projekty a naše investice financujeme z těchto rezerv, další úvěry si nebereme a rozhodně s nimi ani v budoucnu nepočítáme,“ shrnul náměstek Jan Wolf.

Ušetřené peníze půjdou pravděpodobně do investic

„Ušetřené peníze z úroků mohou být použity například na financování dalších investic a poslouží tedy všem lidem ve městě. Mohou posílit i fondy, z nichž dotujeme sociální služby nebo kulturu. Samozřejmě rozhodne zastupitelstvo,“ uzavřel Wolf.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 26.9.2015