Karviná odmítá zrušit plachtovací vyhlášku, rozhodne až Ústavní soud

Ochránit životní prostředí a pomoci již tak špatnému ovzduší ve městě. Právě to splňuje takzvaná plachtovací vyhláška, která byla městem vydána v roce 2011. Vyhláška přikazuje mít plachtou kryté všechny sypké materiály na korbách nákladních aut. Ministerstvu vnitra se ale nelíbí a městu ji přikázalo zrušit.

Město za čtyři roky od zavedení vyhlášky zaznamenalo zlepšení – firmy si dávají pozor na to, jestli znečišťují komunikace a lépe po sobě uklízejí.

„Cokoli můžeme udělat pro zlepšení čistoty města a tím i životního prostředí, to uděláme, vyhlášku proto rušit nebudeme,“ řekl náměstek primátora Miroslav Hajdušík s tím, že městská policie může a umí lépe a operativněji kontrolovat dodržování této povinnosti.

Rozhodne zřejmě Ústavní soud

„Ministerstvo vnitra zahájí dozorový proces dle § 123 zákona o obcích, jehož výsledkem je podání návrhu Ústavnímu soudu na zrušení obecně závazné vyhlášky. V této souvislosti lze uvést, že v případě obecně závazné vyhlášky Přerova, ze které Karviná vycházela, byl podán návrh Ústavnímu soudu na její zrušení již v lednu tohoto roku,“ říká mluvčí Ministerstva vnitra Petra Kučerová.

Ministerstvo argumentuje již existujícím zákonem o provozu na pozemních komunikacích, na který mají dohlížet státní policisté. Pokud tedy Ústavní soud rozhodne o zrušení vyhlášky, bude ji muset město násilně zrušit.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 23.5.2015