Karviná má nejkrásnější alej v Česku, rozhodli o tom hlasující v anketě

O tom, že je Karviná plná zeleně není pochyb. Obzvlášť výjimečná je sakurová alej zdobící třídu 17. listopadu. A právě o této aleji rozhodli hlasující v soutěži Alej roku 2014 a zvolili ji tou nejkrásnější.

Karvinská sakurová alej si v anketě musela poradit s dalšími 59 soupeři z celé republiky. To nebylo vůbec těžké, jelikož si karvinská alej vedla velmi dobře již od jejího zařazení, měla velký náskok. Lidé pro nejlepší alej hlasovali od konce léta do 31. prosince, a to na stránkách www.alejroku.cz/2014.

Za Moravskoslezský kraj byla do soutěže přihlášena i jabloňová alej v Jeseníku nad Odrou, čtyřřadá lipová alej na Uhlířském vrchu u Bruntálu, lipová alej v Radkově na Opavsku, jílovcová alej ve Fulneku na Novojičínsku, listnaté stromy v parku ve Frýdku-Místku a lipová alej v Doubravě na Karvinsku.

Vítězná alej v Karviné září hlavně na jaře

Vždy koncem dubna se totiž 200 těchto nádherných stromů rozzáří do růžova a zdobí tak hlavní tepnu městěm – třídu 17. Listopadu. Přes léto jsou lístky klasicky zelené a na podzim se zase barví do oranžovo-žluté barvy.

„Město první stromy vysadilo zhruba před 20 lety, poslední velká revitalizace proběhla před 4 lety, ale stromy průběžně ozdravujeme a pečujeme o ně. Alej vyžaduje poměrně náročnou péči, ale té karvinské se daří dobře,“ řiká mluvčí města Šárka Swiderová.

Sakura aneb Prunus serrulata „Kanzan“ (třešeň pilovitá) je původně z Japonska a Číny, od roku 1913 se začala vyskytovat i v Evropě. Má výšku 7-10 m, šířku 5-8 m, květy jsou plné (23-28 korunních lístků), v poupěti tmavě růžové, po rozvití světle růžové. Květe na přelomu dubna a května. Citlivá je na houbové poškození kmene a posypovou sůl. Jedná se o krátkověkou dřevinu.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 4.1.2015