Karviná chce koupit a opravit tři zchátralé domy na Masarykově náměstí

Léta chátrají, soukromý majitel neplánuje opravy a hyzdí tak celé historické centrum Masarykova náměstí. Třem domům ve vlastnictví společnosti PEM Invest však nyní svitla naděje. Město chce totiž všechny tři domy koupit a opravit, návrh bude předložen zastupitelům.

Veřejnost kritizuje dlouhodobě stav domů, které hyzdí vzhled celého náměstí. Vedení města s firmou dva roky vyjednávalo a podařilo se i snížit cenu o šedesát procent. „Z původně požadovaných 28 miliónů korun bychom měli zaplatit jen 9,8 miliónu korun,“ komentoval náměstek primátora Jan Wolf.

Motivace města je podle primátora Tomáše Hanzla jasná – chce domy zachránit a opravit. Samospráva sama neměla a nemá pravomoci přimět majitele ke zlepšení stavu ani k opravám. Koupit domy je tedy racionální a dá městu možnost stav změnit k lepšímu.

Rozhodnout musí nyní zastupitelé, kterým bude návrh předložen na nejbližším zasedání, tedy 21. března. Pracovat na možnostech rekonstrukce se pak začne co nejdříve. Podle náměstka primátora Jana Wolfa bude maximálně úsporná, to znamená, že město nechce zásadně měnit dispozice staveb, rozložení pater a zatím není v plánu ani zásadně měnit možnosti využití objektů (většinou tam byly kanceláře a jiné nebytové prostory).

„Záleží na názoru odborníka – projektanta. I úsporná varianta bude finančně náročná pro vysoký stupeň zchátralosti a nutnost držet se přísných pravidel památkářů. Město se logicky také pokusí získat dotace,“ doplnil Wolf.

Zpět do minulosti…

Dva domy koupila soukromá firma od privátních majitelů v letech 2003 a 2004. Město v roce 2003 prodalo stejné firmě třetí z domů (ten jediný vlastnilo), a to za nejvyšší nabízenou cenu. Všechny tvoří jeden z rohů náměstí ústící do Svatováclavské ulice. Kupec tehdy předložil městu smysluplný plán na rekonstrukci i využití, v té době navíc opravovali objekty v zóně i jiní majitelé, probíhala velká revitalizace lokality včetně úprav náměstí po velké rekonstrukci zámku Fryštát. Nebytové prostory ještě nějaký čas v domech fungovaly, ale po jejich uzavření běžela asi deset let jen minimální údržba. Stavební povolení na rekonstrukci objektů vlastník neprodloužil (platnost posledních stavebních povolení skončila asi před dvěma lety).

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 10.3.2017