Do Karviné přijede orchestr ze Slovinska, společně s Májovákem zahraje na náměstí

Známý karvinský Symfonický dechový orchestr Májovák hostí ve dnech 3. – 6. července v Karviné jeden z nejlepších slovinských orchestrů – Pihalni orkester Logatec.

„Jsme rádi, že tento skvělý orchestr přijal naše pozvání do Karviné, čímž jim oplácíme naši loňskou návštěvu v Logatci,” uvedl předseda správní rady Májováku Petr Ženč.

Vzájemné přátelství mezi těmito orchestry má již dlouhou tradici, poprvé se výměna orchestrů uskutečnila již před deseti lety v roce 2004. „Vlastně jsme jen navázali na tuto tradici, ale návštěvy jednotlivých muzikantů v Karviné i nás v Logatci jsou prakticky každoroční, vyměňujeme si zkušenosti z různých festivalů, ale také například notové materiály a podobně,” řekl Petr Ženč.

Pro slovinský orchestr Májovák připravuje bohatý program jak v Karviné, tak v celém kraji, aby se zde muzikantům z Logatce líbilo, a domů do Slovinska si odvezli bohaté zážitky. „Slovinsko jako takové je nádherná země, se spoustou přírodních krás i architektonických skvostů, takže je to pro nás docela těžké. Nicméně se pokusíme udělat maximum pro to, aby od nás hosté odjížděli spokojeni. Samozřejmě vrcholem návštěvy budou koncerty a věříme, že návštěvníci koncertů v Karviné vytvoří výbornou atmosféru,” dodal Petr Ženč.

První vystoupení muzikantů z Logatce se uskuteční ve čtvrtek 3. července od 16 hodin v areálu karvinských Lodiček. Zde se představí menší, 7členné seskupení hudebníků, které vystupuje pod názvem Kanalije. Jejich doménou je etnická, balkánská, filmová a další hudba různých koutů světa.

Celý 50členný orchestr, ověnčený úspěchy z mnoha slovinských i mezinárodních soutěží, se představí v sobotu 5. července od 17 hodin na Masarykově náměstí v Karviné společně s Májovákem. V případě nepříznivého počasí se koncert koná v Obecním domě Družba. Vstup na oba koncerty je zdarma.

Autor: Milan Haluška | Text: Petr Ženč | Foto: Ilustrační | Vydáno: 24.6.2014