Zastupitelé města schválili udělení čestného občanství Radku Štěpánkovi

Zastupitelé města v úterý schválili návrh primátora, udělit slavnému tenistovi Radku Štěpánkovi, rodákovi z Karviné, čestné občanství města. „Radek Štěpánek jednoznačně dělá Karviné dobré jméno, k rodnému městu se otevřeně a hrdě hlásí, ačkoli už léta žije jinde. Reprezentuje republiku na špičkové úrovni a jeho jméno nese také karvinská tenisová škola pro talentované děti, kterou podporuje jeho otec,“ zdůvodnil primátor Tomáš Hanzel svůj návrh. Ocenění tenista převezme osobně, neboť přijede představit salátovou mísu do svého rodného města. Předběžně je dojednán příjezd na pondělí 4. února, prozatím není potvrzen s ohledem na pooperační stav tenisty.

Město Karviná přitom četnými občanstvími šetří a v posledních 20 letech neudělilo žádné, naopak – komunistické španělské aktivistce Dolores Ibaruri jej tehdy ještě národní výbor v 90. letech odňal, stejně tak Klementu Gottwaldovi nebo dvěma sovětským generálům Rudé armády Jaškinovi a Zemzerovi, kteří se později aktivně podíleli na  okupaci Československa (od srpna 1968). Naopak ponecháno bylo čestné občanství Ludvíku Svobodovi a plukovníku Rudé armády Aznaurianovi, který se účastnil osvobozovacích bojů v roce 1945. Obnoveno pak bylo T.G. Masarykovi, básníku Petru Bezručovi a předsedovi Národního shromáždění ČSR z roku 1946 Jožu Davidovi (1. pád – Joža David- v Karviné byl na návštěvě, přikládám nezkrácený zápis usnesení MěstNV z roku 1990). V roce 2004 zastupitelé neschválili čestné občanství atletce Daně Zátopkové, která se zde narodila, ale prožila tu jen 6 let a se sportem zde nezačínala. Rada města tehdy zastupitelům nedoporučila občanství udělit.