Vyprodané utkání Karviné s Plzní bude snímat a přenášet nejmodernější technika

Karviná v neděli odpoledne hostí jedno z nejzvučnějších českých fotbalových jmen – FC Viktorii Plzeň. Karviná se s tímto mistrem předvede nejen před zcela vyprodaným stadionem, ale také před celým Českem. Utkání totiž zcela poprvé na domácí půdě přijede živě odvysílat stanice O2 TV Sport, a to se špičkovou technikou.

O2 Sport k přenosům využívá nejmodernější přenosový vůz v České republice s unikátními technologiemi. Před stadion tak v neděli přijede šestnáctimetrový Outside Broadcast van, který při plném naložení může vážit až 36 tun.

„Z pohledu techniky na stadionu využijeme deset kamer. Přesně dvě kamery budou za brankami, jedna kamera naproti střídačkám, další dvě na kraji hrací plochy a nabídnou pohled přímo v herní rovině. Zbývající kamery pak budou na hlavní tribuně, některé mají i tzv. dlouhá skla (zabírají detaily akcí, výrazů a gest hráčů i diváků). Všechny kamery snímají obraz ve Full HD,“ říká PR specialista O2 TV Sport David Solnař.

Specialitou O2 TV Sport je multidimenze, kdy divák si z pohodlí svého obýváku může vybrat, kterou kameru chce sledovat. „Divák může sledovat utkání ze čtyř záběrů, jako je například kamera sledující trenérské lavičky nebo kamera za brankou,“ doplnil Solnař.

Příprava přenosu

V poledne přijede vůz a štáb na stadion, zaparkuje na určeném místě, připojí se k rozvodům elektrické energie, rozmístí stativy, kamery a mikrofony, natáhne se kabeláž a vše se zkontroluje, nastaví a zkalibruje. Pak dorazí režisér, reportéři, komentátoři, natočí se příjezd týmů, příchod fanoušků, záběry ze šatny. V 16.00 hodin začíná studio v pražské O2 aréně, v 16.30 pak startuje samotný přímý přenos utkání Karviná – Plzeň. Součástí vysílání je bude i grafické studio, které doplňuje přenos o grafické prvky, jako je aktuální skóre, sestavy obou týmů, autory branek nebo statistiky rohových kopů a držení míče. Po samotném zápase pak pokračuje studio, takže všichni zůstávají na místě. Práce končí až s koncem studia. Poté trvá ještě asi dvě hodiny, než se všechna technika sbalí, uklidí a přichází finální odjezd. „Celkem se o přenos stará 35 až 40 pracovníků. Kromě komentátorů, reportérů je to deset kameramanů, vedoucí přenosu, režisér, zvukaři, střihači, grafik nebo zvukový inženýr,“ uzavřel Solnař.

Přenosový vůz, který využívá O2 TV Sport má jako jediný přenosový vůz v Česku také dvě 6x super slow motion kamery. Celkový počet kamer je do budoucna možné rozšířit až na 22. Přenosový vůz byl už několikrát využit i v zahraničí, vyráběl například přenosy z polské nejvyšší fotbalové ligy.

FOTOGALERIE

Autor: Milan Haluška | FOTO: O2 TV Sport | Vydáno: 17.3.2017