Vláda dala zelenou průmyslové zóně v karvinské lokalitě Barbora

Stovky či tisíce pracovních míst by na Karvinsku mohla přinést nová průmyslová zóna v lokalitě Barbora, která se nachází na okraji Karviné. Vláda vyhověla četným žádostem nejen Moravskoslezského kraje, zónu zařadila mezi strategické a uvolnila finanční prostředky na její vybudování. „Vybudování této zóny patří mezi protikrizová opatření vlády pro Moravskoslezský kraj. Nová průmyslová zóna pomůže řešit problematiku vysoké nezaměstnanosti, případně i propouštění ve společnosti OKD a bude mít pozitivní vliv na podnikatelské prostředí v regionu,“ uvedl ministr Jiří Cienciala.

Dotace pro zónu byla stanovena na maximálně 750 miliónů korun. Celkové náklady včetně výkupu pozemků činí lehce přes jednu miliardu. Dle programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury podíl dotace může dosáhnout maximálně 75%. Na financování přípravy průmyslové zóny Nad Barborou budou využity prostředky uspořené při budování průmyslových zón Nošovice a Ostrava-Mošnov.

„Česká republika potřebuje další plochy vhodné pro strategické investory. Peníze vložené do výstavby se mnohonásobně vrátí, a to zejména v podobě nových pracovních míst,“ řekl generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha.

V Karviné novou zónu jednoznačně vítají

„Bavíme se tu o možnosti stovek až tisíců nových pracovních příležitostí pro lidi z Karviné a Karvinska obecně v odvětvích mimo těžbu, a to díky rozhodnutí vlády může být velmi rychle Je to přesně to, co potřebujeme a co logicky sami bez pomoci kraje a státu nemůžeme zajistit,“ sdělil primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Karviná vybudovala s podporou státu zónu Nové Pole, kde dnes pracuje okolo dvou tisíc lidí v profesích, které nesouvisí s těžbou, firmy město získávalo deset let. Práce pro obyvatele Karvinska je však potřeba více a nabídku práce přinesou jen noví investoři, nové firmy.

Barbora má i nesporné výhody. Je okraji města, doprava tak přímo město nezatíží a je velmi dobře dostupná po silnici s napojením na hlavní tahy na Slovensko, do Polska a také na západ naší republiky.

„Jen bych si zase trochu postěžoval na přístup státu k budování obchvatu města. Zatím příslib není a velmi by to pomohlo. Samozřejmostí je, že už nyní bez ohledu na kroky vlády naši úředníci na přípravách zóny pracují tak, aby budoucí výstavba běžela hladce,“ uzavřel Hanzel.

FOTO: Ilustrační | Milan Haluška