Veřejná služba končí, město bude mít problém s náhradou

Karviná respektuje rozhodnutí Ústavního soudu zrušit institut veřejné služby jako povinnost pracovat pro každého nezaměstnaného v evidenci ÚP, podle primátora Tomáš Hanzla to je ale další důkaz toho, jak si stát nedokáže poradit řádně se zákony v sociální oblasti. Dřívější systém byl podle něj spravedlivější – motivační. Kdo chtěl plnou sociální dávku, pracoval pro město, míní primátor. Karviná dříve zaměstnávala až 360 lidí na veřejné službě. „Pokud nebude žádná nová úprava, která plynule ten problém vyřeší, pak nám zrušení veřejné služby ze dne na den život zkomplikuje, pro město dnes pracuje stovka lidí na zimní údržbě, při čistění města a likvidaci černých skládek. Díky tomu ušetříme statisíce korun, které můžeme použít jinde ve městě. Už dříve jsme nový systém kritizovali – dříve fungovala veřejná služba přímo pod městem, lidé, kteří pracovali, byli motivováni – za práci měli plnou sociální dávku, tedy svým způsobem nějaké peníze dostali. Nový systém byl diskriminační a špatný – úřady práce nám mohly přidělit kohokoli, kdo byl v evidenci alespoň dva měsíce a musel pracovat zadarmo. Takže to přineslo určité procento nemocnosti, absencí i fluktuace lidí“, přiblížil primátor Hanzel. „Přesto si myslím, že kdo bere dávky od státu, něco by odpracovat měl, ale za spravedlivějších podmínek,“ uzavřel primátor Karviné s tím, že město bude muset případný výpadek VS nahradit tak, aby byl úklid města 100% zajištěn.