V Karviné v pátek otevřou nejdelší golfové hřiště v Evropě

Těžební společnost OKD dokončila rekultivaci rozsáhlých pozemků mezi doly Karviná a Darkov. Na území dříve zasaženém těžbou, kde byly ještě nedávno viditelné následky hornické činnosti, vznikl přírodní areál s osmnáctijamkovým hřištěm, vhodným pro profesionální hráče i ryzí amatéry. Díky vstřícným podmínkám a cenám si na veřejné části hřiště může tento sport vyzkoušet každý zájemce. Zatímco zkušení golfisté budou objevovat záludnosti Mistrovského hřiště, které je s 3567 metry jedním z nejdelších v Evropě, na Veřejném hřišti si může otestovat své nadání pro golf doslova každý. Přestože je Veřejné hřiště určeno pro začátečníky, pyšní se velmi slušnými parametry a délkou 1549 metrů. Hra na Veřejném hřišti je oproti srovnatelným areálům mimořádně cenově dostupná, ve všedních dnech stojí 100 korun, v sobotu a v neděli o 50 korun více. Mistrovské hřiště se pro veřejnost otevře 20. dubna 2012, Veřejné hřiště bude v provozu pravděpodobně od července. Podrobnosti a aktuální informace najdou zájemci na www.golflipiny.cz. „Golfové hřiště je jednou z variant využití území zasažených těžbou uhlí. Počítáme s tím, že i v budoucnu se některá poddolovaná území po revitalizaci promění v další sportovní a rekreační zóny. Dříve nevyužívané lokality díky rekultivačním projektům OKD postupně začínají sloužit lidem,“ řekl ředitel pro HR a rozvoj revíru OKD Radim Tabášek.

Rekultivační práce začaly v Lipinách v roce 1998, o využití území se vedlo mnoho diskuzí. Podle původního záměru měl být výsledkem rekultivace pozemek s ornou půdou, později se mluvilo o zalesnění a nakonec v městském zastupitelstvu zvítězilo řešení s členitou modelací terénu s využitím pro golf nebo motokros. Definitivní rozhodnutí vybudovat golfový areál padlo v roce 2007. Lipiny jsou ukázkovým příkladem spolupráce těžební společnosti s hornickým městem – samotné golfové hřiště, v unikátním prostředí na dohled těžebních věží, vybudovala společnost OKD. Město Karviná zase počítá v navazujících částech s vybudováním nových stezek pro in-line bruslaře a cyklisty, které Lipiny propojí s areálem Darkovského moře. Na jihozápad od města tak vznikne rozsáhlá oblast určená pro odpočinek a volnočasové aktivity.

Těžaři připravují na golfovém hřišti také několik netradičních projektů. Ve spolupráci s Nadací OKD a městem Karviná například chystají golfovou akademii pro žáky karvinských základních škol.