V Karviné odstartovala fotbalová akademie


Karviná se v poslední době stále výrazněji dostává na fotbalovou mapu České republiky. Špičkový stadion, první liga a nyní i krajská fotbalová akademie, která bude vychovávat mladé talentované hráče.

„Karviná si akademii pro talentované mladé fotbalisty rozhodně zaslouží. Základní škola Dělnická, kde akademie sídlí, umí dát mladým sportovcům skvělé podmínky i zázemí už léta, byla to logická volba. Máme v Karviné po sedmnácti letech zase prvoligový fotbal, dobudovali jsme v srpnu skvělý moderní stadión, fanoušci jsou spokojení a na zápasech je vyprodáno. A to je přesně to, co pomáhá Karvinou pozitivně zviditelňovat. Jsme zkrátka město, kde to žije nejen fotbalem. Volnočasové možnosti pro rekreační sportovce jsou u nás rozhodně nadstandardní už dlouho, výborné podmínky tu mají i profesionálové,“ říká primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Akademie pro hráče do 14 a 15 let si kladou za cíl sjednocení výchovy nejtalentovanějších hráčů v dané lokalitě a zahájení jejich systematické práce pod dohledem špičkových odborníků. V akademiích jsou pak pro hráče zajištěny společné tréninkové a vzdělávací procesy od pondělí do pátku, preventivní programy péče o zdraví s důrazem na komplexní rozvoj mladého člověka jako hráče i osobnosti.

Samozřejmostí na půdě akademií je servis v podobě stravovacího a pitného režimu, v případě potřeby také ubytování internátního typu. Právě každodenní možnost porovnání se s nejlepšími vrstevníky a zdravá rivalita v akademiích, může hráče posunout v jejich vývoji dál. Hráči se po týdnu stráveném v akademii vrací zpět do svých klubů, v nichž absolvují soutěžní zápasy.

„Zdejší region vyprodukoval pro český fotbal řadu významných jmen, a proto nepochybuji, že se to podaří i v budoucnu. Věřím, že akademie v Karviné k tomu přispěje výraznou měrou, prostředí je tady pro kluky opravdu velmi přívětivé,“ uvedl předseda FAČR Miroslav Pelta.

„Náš kraj lze nazvat fotbalovým a jsem velmi rád, že po sestupu Baníku Ostrava reprezentuje region v nejvyšší soutěži MFK Karviná. Mezi naše prvoligové kluby se vrátila po 17 letech, své zápasy hraje na krásném novém stadionu a dosavadní výsledky ukazují, že mezi nejlepší postoupila právem. Věřím, že bude důstojným nástupcem Baníku i ve výchově nejtalentovanějších mladých hráčů z regionu, kteří v nově otevřené akademii budou mít optimální podmínky k výkonnostnímu růstu. Přál bych nám všem, aby v Karviné vyrůstali fotbalisté, o kterých budeme v budoucnu slyšet,“ říká Miroslav Novák, hejtman MS kraje.

Na území ČR fungují od loňského roku zatím RFA v Plzni a na Vysočině v Jihlavě. V průběhu roku 2016 pak byla podepsána také memoranda o vzniku RFA v Jihočeském, Olomouckém, Ústeckém, Pardubickém, Moravskoslezském (Karviná) a Jihomoravském kraji. Se začátkem školního roku 2016/17 tak bude v provozu již osm akademií. Ty fungují díky vzájemné spolupráci FAČR, krajských a městských samospráv a také místních fotbalových klubů.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 20.9.2016