Snem mladého karvinského krasobruslaře je účast na zimní olympiádě

Karviná má mnoho zajímavých osobností. Jednou z nich je i čtrnáctiletý krasobruslař Jan Kurník, který se svému sportu věnuje od tří let. Honza navštěvuje karvinské gymnázium. Ze všech předmětů má nejraději tělocvik, zeměpis, dějepis, angličtinu či němčinu. Mezi jeho nejméně oblíbené předměty patří čeština, informatika a výtvarná výchova. Jeho rodiče ho chtěli původně dovést k hokeji, nakonec však od tří let zkoušel krasobruslení a dodnes si říká, že to byla správná volba. Na ledě je jako doma, poctivě ho trénuje trenérka Ivana Tokošová. „Trénoval jsem v Karviné, ale vzhledem k růstu mé výkonnosti jsem byl nucen vyhledat trenéra s reprezentačními zkušenostmi. Takže nyní trénuji pod záštitou BK LR Cosmetic Ostrava,“ prozradil mladý krasobruslař.

Na ledě trénuje pondělí až pátek 8 hodin a 4 hodiny na suchu cvičí gymnastiku a balet. „Taky mám svou fyzioterapeutku, ke které chodím každý týden na cvičení, abych dobře zvládl rychlý růst mého těla,“ doplnil.

Krasobruslař má za sebou několik republikových i mezinárodních úspěchů. „Jsem dvojnásobný mistr ČR v kategorii mladší žáci. Mistr ČR v kategorii žáci. Bronzový na letošním mistrovství ČR v kategorii junioři. Jsem také vítězem Českého poháru v kategorii mladší žáci a žáci. Vítěz evropského kritéria (skládá se ze 4 závodů),“ shrnul své úspěchy.

Honza se zná dokonce i se slavnými českými krasobruslaři, například s Tomášem Vernerem. „Znám se i Michalem Březinou a trénoval jsem s Carolinou Costnerovou v německém Oberstdorfu,“ pochlubil se.

Má raději volnou jízdu. Podle něj nabízí více skoků. Naopak při krátkém programu se neúspěch pozná hned na bodech. Honza soutěžil jak v ČR, tak i v zahraničí. „Nejvíce jezdíme na závody do Německa, ale byl jsem i v Rakousku, Slovinsku, Maďarsku a na Slovensku,“ doplnil.

Kromě krasobruslení patří mezi jeho koníčky tenis a badminton. Rád se také dívá na filmy a seriály v televizi a občas si přečte i nějakou tu knížku. Jeho snem je dostat se na zimní olympiádu. „Na příští sezónu je plán nominovat se na Juniorské Grand Prix (což jsou závody na světové úrovni pro mládež do 19 let) a pokusit se zabojovat o mistrovský titul,“ uzavřel.

Podívejte se, jak to Honzovi na ledě jde