Rodiče nechávají koupat děti i v městských kašnách, neuvědomují si rizika

Tropické teploty lákají ke koupání a mnohé rodiny s dětmi tak vyrážejí na koupaliště či přehrady. Najdou se bohužel i rodiče, kteří své dítě nechávají koupat v městských kašnách. Zde však mohou narazit.

Koupání v historických kašnách či fontánách je na celém území Karviné zakázáno vyhláškou. Navíc voda v kašnách i fontánách není pitná, je různě chemicky upravována, znečišťována koupáním psů, bezdomovci, kteří je využívají jako umývárny. Může tedy způsobit i zdravotní komplikace.

Z fontán si děti i dospělí dělají veřejná koupaliště. Do vody skáčou i přímo v plavkách. Strážnici je pak musejí vykazovat. Většinou postačí domluva, ale může být uložena i pokuta za porušení městské vyhlášky.

Problémem je i vandalismus

„Bohužel jsme se setkali s ulámanými tryskami, poškozeným obložením fontánky a podobně. Jen v minulém roce muselo město vynaložit na opravy desítky tisíc korun,“ říká zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana.

Například jen oprava kašny na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě stála okolo 60 tisíc korun. Letos pak oprava loňského vandalismu na fontáně za městským domem kultury v Karviné-Novém Městě (známý Tuleň) stála dalších 80 tisíc korun. K tomu další opravy, údržba a provoz. Kromě škody majetkové je nutné vnímat i škodu historickou, kulturní.

Strážník nemůže hlídat každou fontánu

„Kontroly zákazu koupání v kašnách a fontánách provádějí strážníci v rámci běžné pochůzkové činnosti. Nemůžeme ke každé z nich postavit strážníka, aby ji hlídal,“ dodal Ožana s tím, že pokud lidé uvidí koupající se děti nebo jiné osoby v kašnách či fontánách, nemají váhat zavolat na bezplatnou linku 156 nebo 158.

Rozum do hrsti by měli vzít především rodiče, aby je koupání jejich dětí v kašně nevyšlo dráž než koupaliště, kde si užijí více zábavy.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 12.6.2014