Potvrzeno: Karviná se po letech čekání konečně dočká silničního obchvatu

Po téměř dvacetiletém čekání se obyvatelé Karviné mohou těšit na silniční obchvat města, který nejen odkloní dopravu, ale pomůže kvalitě ovzduší a je také nezbytný pro chystanou průmyslovou zónu Barbora.

Centrem města, po třídě 17. Listopadu denně projede 15-17 tisíc aut. Řidiči dnes navíc nemají jinou důstojnou silnici pro průjezd městem a pak dále na Slovensko a Polsko. Dopravu od Ostravy už částečně řeší dálnice z Ostravy na Bohumín, ale tranzit přes město ani směr na Polsko a Slovensko zatím jinak řešit nelze.

„Zmíněný obchvat by měl dopravu odklonit z Nádražní ulice od železnice už před vjezdem do centra města, povede nad jezerem u Lodiček podél zámeckého parku a z Karviné na Český Těšín vyvede dopravu za Darkovem,“ přiblížila mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Byla to zdlouhavá cesta

Obchvat města je totiž v územních plánech již od roku 1977, v roce 2008 byl opětovně v investičních akcích z rozhodnutí tehdejšího ministra dopravy zrušen. Od té doby přes četné urgence ze strany města je ministr Prachař prvním ministrem dopravy, který na argumenty města slyší. Náklady byly v roce 2008 odhadnuty na 650 miliónů, ale mohou se dle aktualizace projektu změnit, také výběrová řízení na dodavatele mohou náklady snížit.

Trasa obchvatu je dána, je projekt, skončilo územní řízení a na část stavby je platné stavební povolení. Město tedy už udělalo maximum ze své strany a je připraveno státu dále pomoci například s výkupy.

„Po téměř dvaceti letech vyjednávání jsme dosáhli svého, konečně je tu ministr dopravy, který je vstřícný k našim argumentům a uvědomuje si, že Karviná obchvat životně potřebuje. Psali jsme stohy dopisů různým ministrům, lobbovali, připravili jsme na naší úrovni vše potřebné, máme dokonce stavební povolení na část stavby, ale pořád nic. Ministr Prachař nás přijal ihned a slíbil zařadit obchvat do priorit. Už to máme potvrzené, přípravy začnou letos,“ říká primátor Tomáš Hanzel.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 2.10.2014