Na nové a zásadní dohodě se vedení Karviné dohodlo s černouhelnou společností OKD. Ta má v plánu v příštích letech těžit pod městskou částí Staré Město. Těžba by však zasáhla i průmyslovou zónu, kde dnes pracuje téměř 2000 pracovníků. Nová dohoda by proto měla průmyslovou zónu od těžby ochránit. „Dohodli jsme se na tom, že případná nová těžba pod částí Staré Město nijak neovlivní průmyslovou zónu Nové Pole, zcela se jí vyhne a vyjednávat se bude výhradně o možné těžbě pod rezidenční částí,“ sdělil primátor města Tomáš Hanzel. Stále platí původní požadavek města, tj. nutná dohoda těžařů s vlastníky nemovitostí ve Starém Městě. Podmínka ochrany investic v zóně byla ze strany města od počátku jednání o možné nové těžbě.
Další jednání o možné těžbě
„Jednání budou dále pokračovat jen pro oblast rezidenční části. Samozřejmě ať dosáhneme jakékoli dohody o nové těžbě, bude to bolet ty lidi, kteří se třeba budou muset stěhovat, ale znovu opakuji, co jsem už dříve řekl: Karviná se městem v minulosti stala díky hornictví, město leží na uhlí a OKD svými žádostmi o rozšíření těžby neprolomuje žádné limity. Zásoby uhlí pod Karvinou jsou stále státem určeny k vytěžení. My jsme odmítli maximalistickou variantu nové těžby a snažíme se dojednat podmínky tak, aby město bylo zasaženo co nejméně,“ doplnil primátor.
Podle něj je třeba myslet na to, že OKD je největším zaměstnavatelem v regionu. „Jen firmy dají našim lidem práci, stát ani město pracovní místa vytvářet nemohou. Rozhodování tedy není od počátku vůbec jednoduché a nyní jsme dosáhli v případě zóny významné dohody,“ uzavřel primátor Karviné Tomáš Hanzel.
OKD záměr předložilo na podzim 2011
Město tehdy jasně odmítlo maximalistickou variantu – tj. Darkov, starý Ráj a Staré Město, a připustilo pouze vyjednávání o možné těžbě pod částí Starého Města. Těžaři dostali jasné podmínky. Uzavřít dohodu se všemi vlastníky nemovitostí v zájmové oblasti, zajistit ochranu investic v průmyslové zóně nebo minimalizovat vlivy těžby na povrchu.
FOTO: Ilustrační | OKD, a.s.