OBRAZEM: Navštívili jsme podzemní kryty civilní obrany pod Karvinou

Před lety měly chránit obyvatele před přírodní katastrofou, válkou, chemickou havárií či teroristy, byly přísně tajné. Dnes však kryty většinou chátrají, údržba je náročná a města stojí nemalé finance. V Karviné kryty nalezneme většinou pod obytnými domy, různými organizacemi či nemocnicí. Kryty jsou určeny na dobu přežití, většinou po dobu minimálně 72 hodin. Nalezneme v nich filtraci, sociální zařízení, dieselagregát na výrobu elektrické energie či zdroj pitné vody. Kryty v Karviné většinou pojmou 100 až 200 lidí, vždy záleží na velikosti krytu. „Město spravovalo 23 krytů , které mohly sloužit jako protiatomové, 12 se nám jich podařilo prodat, 11 ještě máme, ale krizové řízení je dnes jinde a vedoucí složkou jsou hasiči, takže kdyby nastala jakákoli velká krizová situace, řídí záchranné i jiné práce oni včetně evakuace lidí,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová.

Fotogalerie krytů CO pod Rájeckou nemocnicí

Fotogalerie krytů CO pod ul. Jurkovičova v Karviné – Novém Městě