Na zakladatele černých skládek město nastražilo fotopasti

Karviná začně využívat fotopasti (malé neviditelné kamery), které zaznamenají každý pohyb, tedy i zakladatele černých skládek. Tato metoda se již plně využila v několika městěch v republice. V Karviné za likvidaci černých skládek platí statisíce korun ročně. V posledních letech město uspořilo jen díky pomoci veřejné služby. Většinou stále stejná místa: odlehlé garážové osady, odlehlá místa na okrajích města, rekultiváty, ale i odlehlá místa v parcích. „Většinu nelegálních skládek tvoří občané – jednotlivci (nezřídka bezdomovci), ale máme i případy podnikatelů, kteří vysypali odpad třeba poblíž řeky. Známe své  problémové lokality, které jsou odlehlé a budí dojem, že jsou i nehlídané. Tam jsme nyní nainstalovali tzv. fotopasti – speciální kamery původce nepořádku zaznamenají a okamžitě vyšlou signál našim strážníkům. Bude tedy snazší černou skládku pachateli prokázat a postihnout ho“, řekl k novince náměstek primátora Lukáš Raszyk s tím, že fotopasti jsou umístěny nejen v odlehlých částech města, ale i u některých stanovišť odpadových nádob na sídlištích i jinde ve městě, kde lidé v poslední době odkládají velký kusový odpad vedle popelnic.

„Jen letos jsme svezli 85 tun materiálů – odpadů z černých skládek, stálo nás to asi 180 tisíc a díky veřejné službě jsme ušetřili cca 100 tisíc, takže bez VS bychom platili více než 280 tisíc korun. Například často čistíme lesík za Teskem a plochy u splavu Olše na výjezdu z města, kde nám bivakují bezdomovci, a nebo po úplné letní demolici kolonie Vagónka se nám tam navršilo více než 10 tun odpadů, které jsme museli odstraňovat – pomáhala veřejná služba. Podařilo se nám také letos ještě bez fotopasti  usvědčit podnikatele,  který vysypal stavební suť  a další odpady poblíž Olše na výjezdu z města – dostal velkou pokutu a musel skládku odstranit na vlastní náklady“, dodala mluvčí města Šárka Swiderová.