Na výjezdu z města zachránil lidský život, nyní je karvinský řidič gentlemanem silnic

Nebyl lhostejný vůči ostatním, nechyběla mu odvaha ani rychlost rozhodnout se. Osmatřicetiletý Martin Horňák z Karviné spěchal 7. července letošního roku do práce k montáži. Když se od Českého Těšína blížil ke Karviné, tak ještě netušil, že se stane strážným andělem a zachrání lidský život při těžké dopravní nehodě.

V ten den bylo krásné slunečné počasí. Pan Horňák byl se svým vozem už na mostě přes Olši, když najednou uviděl, že poblíž odbočky na Stonavu se zvedl oblak kouře. V tu chvíli bylo jasné, že je zle a pan Horňák na nic nečekal, otočil auto a spěchal na místo, kde se střetla dvě osobní vozidla.

Nehodu zavinil osmapadesátiletý řidič vozidla Seat Ibiza, který ve směru od Karviné na Český Těšín nepřizpůsobil rychlost jízdy v levotočivé zatáčce, vyjel s vozidlem na pravou stranu okraje vozovky a následně do protisměru, kde se střetl s osobním vozem značky Hyundai i30.

Ve voze Hyundai i30 seděl čtyřicetiletý Stanislav Karas z Českého Těšína společně se třemi dětmi od 6-10 let. A právě panu Karasovi doslova za pět minut dvanáct pomohl Martin Horňák. „Doběhl jsem na místo, kdy už se z motoru kouřilo, ostatní lidi jsem poprosil, ať zavolají záchranku a hasiče. Když jsem se podíval do auta, uviděl jsem dětské sedačky a udělalo se mi nevolno, naštěstí děti už byly venku z vozu. Pan Karas byl zaklíněn a nevěděl, co se stalo. Tak jsem se pokusil potáhnout sedačku, což naštěstí šlo. Za okny už šlehaly plameny, neváhal jsem a pana Karase jsem z vozu vytáhl,“ říká zachránce Martin Horňák s tím, že následně pomohl i muži ve druhém voze.

Zraněný Karas utrpěl otřes mozku, tržnou ránu obočí, zlomeninu klíční kosti a pohmoždil si hrudník. Jeho děti Tomáš a Filip utrpěly zlomeniny a neteř Nicol byla v nemocnici den na pozorování.

„Ostatní lidé kolem odbíhali od auta, křičeli – hasičák, bouchne to. Vnitřní svědomí mi ale nedalo nepodívat se do toho auta a jen bezmocně stát. Ten strach tam samozřejmě byl, ale v tu chvíli byla silnější pomoc,“ doplnil Horňák, který se ještě omlouval, že se otočil na dvojité plné čáře, když spěchal za raněným Karasem.

Stal se gentlemanem silnic

Pana Horňáka v úterý dopoledne ocenila karvinská policie společně s Českou pojišťovnou. Ocenění gentleman silnic si převzal a setkal se také znovu tváří v tvář s mužem, kterému před pěti měsíci zachránil život. „S panem Horňákem jsme se potkali už u soudu, kdy se řešila nehoda a také si píšeme na sociálních sítích. Tomu člověku dlužím neskutečně mnoho, zachránil mi život a nevím, jestli mu takový dar někdy dokážu vrátit. Doufám, že budeme do budoucna přátelé, moc mu za vše děkuji,“ okomentoval Karas.

FOTO: Martin Horňák (riflová bunda), Stanislav Karas (černé sako).

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 6.12.2016