Městský dům kultury letos slaví padesátiny

Píše se rok 1964 a v Karviné-Novém Městě se na konci dubna slavnostně otevírá dnešní Městský dům Kultury. Zní tóny Smetanovy Prodané nevěsty a město tak oslavuje otevření důstojného stánku kultury a umění, který dodnes funguje již půl století.

Městský dům kultury se stavěl začátkem šedesátých let. Stavba byla realizována podle projektu zpracovaného v pražském ateliéru ostravského Stavoprojektu, náklady v roce dokončení činily téměř 10,5 miliónu korun.

Na výstavbě kulturního domu se podílely tehdejší podniky Bytostav, Stavební správa Karviná a subdodavatelé – Dřevovýroba Ostrava a Průmysl kamene Jeseník, odkud pochází mramorová výzdoba. Vitráž v průčelí budovy, znázorňující nerostné bohatství, zhotovili skláři z Nového Boru, dřevěnou plastikou, zdobící foyer, přispěl karvinský rodák Jindřich Wielgus.

Postupem času se několikrát změnil název

Objekt zezačátku převzala do správy organizace s názvem Park kultury a oddechu. V roce 1965 převzal dům kultury Okresní osvětový dům a jeho pozdější delimitací 1. ledna 1967 došlo k osamostatnění Domu kultury, který byl v roce 1973 sloučen s Městskou správou kin a přičleněno mu bylo i deset kulturně společenských středisek. Tehdy vznikla kulturní organizace s dnešním názvem Městský dům kultury Karviná.

Činnost se stále rozvíjela

Dnes je Městský dům kultury příspěvkovou organizací města, která pořádá koncertní a divadelní pořady, organizuje soutěže, výstavy, společenské akce, organizuje kurzovní a zájmovou činnost, besedy a přednášky, zajišťuje programovou náplň pro karvinské kino Centrum, kino Ex a letní kino a vydává také vlastní kulturní periodikum – měsíčník Kulturní zpravodaj. Kromě budovy samotného domu kultury spravuje také Obecní dům Družba, kino Centrum, letní kino a od roku 2014 působí také v Kulturním středisku ve Slovenské ulici.

Bohatá nabídka nejrůznějších akcí

V roce 2013 zorganizoval Městský dům kultury Karviná přes 200 kulturních akcí, proběhlo více než 1 200 filmových projekcí, na které vloni přišlo 48 tisíc diváků (nejvíce za posledních 15 let). Do různých kurzů se přihlásilo přes 1 300 účastníků, bohatá a úspěšná je také zájmová činnost (v zájmových útvarech je sdruženo přes 300 členů). Divadelní soubor K.V.A.S. získal CENU DIVÁKŮ na Ostravských Bucharech 2013, taneční škola Nicola´s Dance Unico úspěšně reprezentuje Karvinou na mnoha tanečních soutěžích, do krásy roste také jeden z nejmladších zájmových útvarů Taneční klub Quick. Pohádky divadelních souborů Harlekýn a Bambules se těší zájmu malých diváků, ze kterých si postupně vychováváme příští návštěvníky kulturních akcí.

Historií MěDK provede i výstava

Půlstoletí kultury v podání Městského domu kultury Karviná mapuje výstava, která je od 1. 4. do 7. 5. 2014 k vidění v Mánesově galerii, filmoví fanoušci mohou padesátiny domu kultury oslavit zhlédnutím filmů z té doby – dnes již legendárních českých muzikálových filmů Starci na chmelu a Limonádový Joe.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 3.4.2014