Město se ohradilo proti vyjádření o vysokém nájmu lázeňské cukrárny

V létě loňského roku byla uzavřena lázeňská cukrárna vedle radnice ve Fryštátě. Od srpna měla fungovat v Darkově, ale doposud tam není. Lázně ji otevřou se zahájením lázeňské sezóny. Město se ovšem ohrazuje, že by lázně platily vysoký nájem, jak je uvedeno ve vyjádření tiskového mluvčího Lázní Darkov Miroslava Slaného.

„Zpětně hodnotíme uzavření cukrárny ve městě z pohledu lázní a jejich ekonomiky pozitivně, protože jsme přestali na provozu cukráren prodělávat. Za pronájem prostor pro cukrárnu na náměstí jsme totiž museli městu platit vysoký nájem,“ znělo ve vyjádření tiskového mluvčího.

Karvinský magistrát s tímto vyjádřením nesouhlasí. Městu nebytové prostory, kde lázeňská cukrárna sídlila patří. „Vyjádření tiskového mluvčího darkovských lázních nás mrzí. Prostory jsme pronajímali za standardních podmínek, platících pro všechny nájemce. Město navíc v roce 2017 přispělo společnosti Lázně Darkov, a. s. částkou 600 tisíc korun,“ říká primátor města Jan Wolf.

Lázně Darkov si prostory pro svou cukrárnu pronajímaly od roku 2008. Během té doby zainvestovaly do nebytových prostor částkou 178 026,50 Kč za provedení sanační práce a 1 208 420,68 Kč za stavební práce, související s rozvody plynu, vody, elektro, kanalizace, ústředního topení a práce natěračské, stolařské a zámečnické. Náklady za zhodnocení nemovitosti byly umořeny v nájmu, který byl hrazen čtvrtletně. Celková výše umoření byla na částku 1 386 447,18 Kč.
Umoření započalo čtvrté čtvrtletí roku 2008 a ukončeno bylo v prvním čtvrtletí roku 2017. V následujícím čtvrtletí zaplatily Lázně Darkov nájem v plné výši 51 380 Kč a ve třetím čtvrtletí 17 313 Kč. K ukončení nájmu došlo k 31. 7. 2017. Nájemné se během trvání nájemní smlouvy navýšilo dvakrát. Nejprve v roce 2010, kdy se statutární město Karviná stalo plátcem DPH a v polovině roku 2013, kdy se navýšilo o inflaci 3,3 %. Navýšení o DPH a inflaci hradila společnost Lázně Darkov, a. s. pravidelně ve čtvrtletních platbách, jelikož umoření se vztahovalo pouze na čisté nájemné.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 25.1.2018