Město kácí nemocné stromy, sídliště se připravují na regeneraci

V posledních dnech mohou lidé na několika místech ve městě slýchat zvuk motorových pil. Město totiž kácí nemocné nebo jinak poškozené stromy, konkrétně v Ráji, Hranicích a Novém Městě. Kácení je součástí projektů, vždy řádně několika experty posouzeno a následně povoleno. Ve všech lokalitách bude po dokončení stavebních prací a regeneraci sídlišť více stromů, zeleně i relaxačních zelených ploch. Při projektování úprav tří připravovaných obytných lokalit, tedy dvou prostranství naproti univerzity a malé náměstí u ZŠ Mendelova v Hranicích, město vycházelo ze studie Sídliště na přání, kterou architekti zpracovali před třemi lety přesně podle toho, co by lidé na sídlištích chtěli mít, včetně zeleně a odpočinkových zelených ploch.

„Například v  Ráji jsme přísně posuzovali 700 stromů, každý jednotlivý strom byl řádně odborně hodnocen. Nevykácíme žádný zdravý vzrostlý strom. Nově bude v Ráji asi stovka  stromů a téměř 30 tisíc nových keřů bude vysázeno na rozšířených plochách, celkově přibude travnatých ploch mezi domy. Na sídlištích bude po dokončení prací mnohem více zeleně i relaxačních zón, cílem je zpříjemnit podmínky života lidí přímo na sídlištích a oddělit bydlení třeba od rušné silnice. V Hranicích bude nově vysázeno 248 stromů a keřů a také tam přibudou travnaté plochy,“ vysvětlila tvůrkyně projektu, architektka Iva Seitzová.

Město hned po vykácení zahájí stavební práce. Na zmíněných lokalitách vybuduje nové, přibudou parkovací místa a hlavně relaxační zóny s lavičkami nebo hřišti. V Novém Městě pokračují úpravy veřejných prostranství v souladu s evropskými projekty na revitalizaci další oblasti.

FOTO: Kácení stromů u ZŠ Mendelova | Milan Haluška