Město dalo zelenou těžbě pod Starým Městem, průmyslovou zónu to neohrozí

Souhlasné stanovisko k posudku EIA, který zkoumá vlivy těžby na životní prostředí, udělila ve středu 22. července na svém jednání Rada města. Nová těžba se bude týkat především rezidenční části Starého Města v letech 2015 až 2023 a nijak by neměla zasáhnout do průmyslové zóny.

„Nebylo lehké se rozhodovat, protože je od začátku jasné, že situace ovlivňuje život lidí především ve Starém Městě. Společnost OKD nakonec plány zúžila, dala veřejný příslib, že nezasáhne do průmyslové zóny Nové Pole, kde jsou dva tisíce pracovních míst ve stabilních firmách. To byla naše podmínka od začátku a bereme to za závazný příslib,“ sdělil primátor města Tomáš Hanzel.

Podle něj společnost OKD splnila i další desítky připomínek města pro zajištění ochrany staveb, přírody a minimalizaci vlivů na povrch.

„K dispozici bude více monitorovacích bodů včetně pečlivého monitorování zmíněné průmyslové zóny, aby bylo jasné, že tam opravdu vlivy nezasáhnou. Po veřejném projednání posudku k EIA jsme připraveni jednat s OKD o uzavření smlouvy s městem,“ doplnil primátor.

Ministerstvo životního prostředí svolalo veřejné projednání na čtvrtek 30. července (velký sál Slezské univerzity v Karviné od 15:00 hodin. Veřejného projednávání se zúčastní (jako veřejnost) představitelé úřadu, ale i politického vedení města (příslušný náměstek primátora).

Autor: Milan Haluška | Foto: OKD | Vydáno: 27.7.2015