Mateřinky město spojí se základními školami

Více sportovních a vzdělávacích aktivit či větší šance získání evropských peněz na vzdělávací programy. To vše si město slibuje od sloučení mateřských škol k základním, ke kterému má dojít od nového roku.

Plán optimalizace již schválili karvinští radní a na stole ho budou mít také karvinští zastupitelé na červnovém zasedání. Plán optimalizace navíc prošel komisí pro výchovu a vzdělání. Město k tomuto kroku přistoupilo například z důvodu úbytku dětí ve školkách v posledních letech.

Výborně již společně fungují mateřinky pod ZŠ Prameny, bývalé MŠ Sokolovská a Družby u ZŠ Dělnické nebo polská MŠ se základní školou s polským jazykem vyučovacím Dr. Olszaka v centru města. Sloučit by se měly mateřské školy se školami dle spádových oblastí.

„Dětem i rodičům chceme dopřát komfort hlavně ve spokojenosti dětí, kterým se otevřou další možnosti – sporty, kroužky a jiná činnost provázaná se základní školou. Funguje to už skvěle u tří základních škol, takže chceme dát prostor k dalším pozitivním změnám. Rodičům to postupně vysvětlujeme na schůzkách ve školách,“ řekl náměstek primátora Karel Wiewiórka s tím, že děti se lépe a nenásilně připraví na přechod do základní školy.

Propojí se i vzdělávací programy a sloučené instituce mají větší šanci získat například evropské dotace. To má město již vyzkoušeno. Učitelé ze základních škol učí malé děti jazykům nebo vedou jiné odborné kroužky. Děti z mateřských škol využívají tělocvičny, hřiště nebo multimediální učebny škol základních.

Karviná má v současnosti 12 základních škol a 19 je pracovišť mateřských školek (samostatných MŠ je dnes už jen 13), kapacita školek je dostatečná – 1618 dětí, naplněnost aktuálně 1437 dětí. „Do příštího roku máme zatím zapsáno mínus 59 dětí oproti letošku. V posledním desetiletí se dá mluvit o vlnách – nejprve poklesy, pak nárůst a před třemi lety opět poklesy. Například pro školní rok 2010/11 to bylo 1428, rok 2011/12 1521 a rok poté 1503 dětí v MŠ, od roku 2013 opět počty mírně klesají. Největší poklesy byly po roce 2000 – například v roce  2005/06 jsme v MŠ měli 1368 dětí,“ uzavřela mluvčí města Šárka Swiderová.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 19.5.2015