Lidé si na náměstí prošli tlusté střevo a seznámili se s problematikou rakoviny

Na význam prevence nádorových onemocnění upozornila v pátek na Masarykově náměstí akce karvinského lékaře Radka Sušila a unikátní roadshow společnosti Onkomaják nazvaná StřevoTour.

Zájemci se mohli projít obří nafukovací maketou tlustého střeva a zjistili tak, jak vypadá střevo zdravé a jak nemocné. Lidé se také dozvěděli vše o prevenci a způsobech léčby. StřevoTour putuje už čtvrtým rokem po republice.

„Akcí chceme upozornit na nutnost preventivních prohlídek. U nádorových onemocnění je důležité přijít včas, šance na vyléčení je pak vysoká,“ přiblížil Radek Sušil, který je původní profesí lékař – gastroenterolog. Ten mimo jiné od loňska pravidelně pořádá v regionu besedy o nemocech trávicího traktu nejen pro seniory. Nyní pracuje i jako senátor.

Do akce se zapojily hned tři nemocnice

Krajská Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj se zabývala problematikou rakoviny tlustého střeva, karvinská Hornická nemocnice rakovinou prsu a Komplexní onkologické centrum Nový Jičín rakovinou děložního čípku a prostaty. Prezentaci preventivních programů pro své pojištěnce připravily také tři zdravotní pojišťovny – Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Revírní bratrská pokladna. Na akci bylo možné nechat si změřit různé tělesné hodnoty – hladiny cukru, krevních tuků, BMI.

Rakovinou onemocní každý třetí obyvatel

„Každý čtvrtý na ni zemře. Naše země drží smutný evropský primát v četnosti výskytu rakoviny tlustého střeva, která postihuje především lidi starší 50 let. Tuto diagnózu každý rok vyslechne více než 8 500 Čechů a téměř 4 tisíce na ní zemřou. Až 55% případů je odhaleno pozdě, v pokročilém stádiu nemoci. Ta se přitom vyvíjí dlouhodobě, až 10 let, a proto lze při dobré prevenci přijít již na přednádorová stádia – polypy, které lze endoskopicky lehce odstranit a zabránit tak vzniku nádoru,“ dodal Radek Sušil s tím, že vyšetření není náročné.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 22.4.2014