Kostel sv. Marka má nové zvony, jeho oprava ještě chvíli potrvá

Tři nové zvony od pondělí zdobí zvonici karvinského kostela sv. Marka. Než proběhlo jejich usazení do zvonice, byly v rámci sobotní mše v kostele Povýšení sv. Kříže požehnány biskupem ostravsko-opavské diecéze Františkem Václavem Lobkowiczem.

Největším zvonem je Marek. Je laděn v tónu d a váží 220 kg. Druhým zvonem je František, který váží 150 kg a laděn je v tónu e. Nejmenší zvon vážící 100 kg se jmenuje Florián a je v tónu fis.

Mše se zúčastnil i současný karvinský farář Przemysław Traczyk a bývalý farář Daniel Vícha, který nyní působí v kostele v Kravařích. Oba pánové společně s biskupem po požehnání, před zraky veřejnosti zvony rozezněli.

Požehnané zvony pak v pondělí odpoledne do kostela sv. Marka doprovodil slavnostní průvod a jejich povoz byl tažený nádhernými koňmi. Poté již specializovaná firma zvony usadila do zvonice kostela a přihlížející věřící i lidé z řad veřejnosti poslouchali krásné tóny, kterými kostel znovu ožil. Naposledy se zde totiž zvonilo v roce 1998.

Generální rekonstrukce brzy skončí

Celkové opravy kostela začaly koncem jara a skončí v listopadu. Momentálně se finišuje na exteriérech. Nová je střecha, omítky, krytiny, věž či zmíněné zvony. Brzy se začne pracovat na interiéru, kde nebude chybět nový oltář či lavice. První mše by se karvinští věřící mohli dočkat v prosinci letošního roku.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 23.9.2014