Kontrola domů v problémových lokalitách Karviné odhalila zásadní nedostatky

Na konkrétní problémy občanů se karvinští strážníci již po několikáté zaměřili v rámci takzvané Nulové tolerance, která byla v Karviné spuštěna v roce 2009. Společně s policisty, zástupci hygieny, hasičů a úředníků z magistrátu zamířili do několika domů v problémové ulici U Svobodáren v městské části Nové Město.

Neoprávněné užívání bytů, nepořádek na chodbách, bezdomovci či nejrůznější závady. To jsou nejčastější problémy, které místní občany trápí. Strážníci se jich proto při kontrolách ptají na konkrétní problémy.

Při středeční dopolední kontrole byly zjištěny například rozkradené hydranty, které ze zákona patří k protipožárnímu zabezpečení budovy, poškozená elektroinstalace, chybějící žárovky, kryty svítidel, chyběly plastové lišty a dokonce byla nalezena injekční stříkačka zapíchnutá ve zdi.

„Předpokládáme, že tuto problematiku převezme vlastník objektu, kterým je společnost RPG. Ta bude muset situaci napravit,“ říká zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana s tím, že strážníci si přesně mapují domy, aby věděli, ve kterých domech a bytech k problémům dochází. Tyto domy pak intenzivněji kontrolují a zajímají se o řešení. Snaží se také eliminovat osoby, které v domech nemají co dělat.

„Nezbývá nic jiného, než opravdu věnovat se kontrolní činnosti, v podstatě vyvíjet tlak na problémové lidi a také na organizace, pod které tyto problémy kompetenčně spadají,“ doplnil Ožana s tím, že nejde o jedinou kontrolu a další budou nepravidelně intenzivněji navazovat.

Zneužívání bytů jde někdy do extrému

Přesvědčili se o tom strážníci na nedávné kontrole v jednom z karvinských bytů, kde se mělo zdržovat až 15 lidí, kteří spali na sedacích soupravách.

„Samozřejmě tvrdí, že jde o návštěvy. Víme z praxe, že jde většinou jen o tvrzení a pobyt je tam rozhodně dlouhodobější než krátkodobá návštěva. Řešení je ve spolupráci s odborem sociálním karvinského magistrátu, jelikož mezi těmi obyvateli se nacházejí i děti. Řešíme to i prostřednictvím majitele daných nemovitostí, který si po své linii musí tyto záležitosti vyřešit,“ uzavřel Ožana.

Velkými pomocníky strážníků jsou proto asistenti prevence kriminality, kteří mají výbornou místní znalosti, hovoří s lidmi, strážníkům pak předávají poznatky a společně se tak snaží zlepšit celkovou situaci v problémových lokalitách Nového Města.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 20.5.2015