Karvinští úřednici vyrazili na plošnou kontrolu do Starého Města

Negativní zjištění v některých lokalitách, ale také spíše pocit bezpečí v dalších částech. Takové jsou výsledky sobotní kontroly karvinské místní části Staré Město. Na místo hned ráno vyrazila asi desítka pracovníků magistrátu. Pod částí Starého Města chce společnost OKD těžit další uhlí, zatím nemá potřebné souhlasy města, státu a dalších institucí. Řada lidí už prodala OKD domy a odstěhovala se. Magistrát ovšem hlavně v posledních týdnech řeší řadu stížností na neposekanou trávu, údajné rabování v opuštěných domech a opakované neřešené černé skládky.

„Pravidelně dvakrát týdně sem chodíme na kontroly a řešíme konkrétní dílčí věci. Abychom ale získali celkový pohled, rozhodli jsme se najednou zkontrolovat plošně celé území od řeky Olše po Bohumínskou ulici,“ řekla vedoucí odboru stavebního a životního prostředí Magistrátu města Karviné Libuše Krupková.

Radnice si tímto krokem chtěla udělat celkový obrázek a zjistit, do jaké míry jsou četné stížnosti obyvatel relevantní. Už nějaký čas tam kromě kontrol magistrátu totiž denně hlídkuje městská policie. Řada stížností je ve směru ke společnosti OKD, která v oblasti už vykoupila některé domy, ale dosud je nezbourala. Ty podle místních lákají zloděje a pozemky chátrají. Kontrola se ale zaměřila na všechny objekty i pozemky.

„Nejsme tady jen kvůli OKD. Kontrola se týká všech pozemků, jednotlivých soukromých majitelů, ale i města,“ zdůraznila Libuše Krupková. Zároveň je ale také třeba říci, že některé demolice vykoupených domů nejsou zatím možné kvůli četným odvoláním ze strany občanských iniciativ. A ty si nyní stěžují na to, že nezbourané domy se údajně rabují.

Kritický stav garáží nebo neposekaná tráva

Sobotní kontrola odhalila prázdné domy, z nichž některé nebyly řádně zabezpečené proti vniknutí (zničené ploty, vymlácená okna, rozbité vstupní dveře, známky rabování), pozemky s neposekanou trávou, ale také garážovou oblast s černými skládkami i hroutícími se objekty garáží. V některých domech i garážích byly jasně patrné známky pobytu bezdomovců. Na straně druhé většina lidí v řádně obydlených domech odpovídala úředníkům, že se problémy průběžně řeší a že se až na výjimky necítí být ohroženi.

„Asi nejhorší je stav garáží. Jsou tam propadlé stropy, ukradená vrata, množství odpadků uvnitř i v okolí, nezabezpečené jámy. Je vidět, že tam žijí bezdomovci a může tam být nebezpečno,“ řekla Krupková. Některé z garáží patří fyzickým osobám, jiné už firmě OKD.

„Už jsme to s vlastníky před časem řešili, jak je ale vidět, náprava není, takže je vyzveme znovu a můžeme je pak samozřejmě pokutovat, ale rozhodně bychom raději viděli řešení na místě, než udělovali pokuty, protože stav některých garáží může být nebezpečný a za úraz by nesl odpovědnost vlastník,“ uzavřela Krupková.

FOTO: Kontrola ve Starém Městě | Město Karviná