Karvinští radní chtějí zarazit ubytovací byznys a omezit sběrny

Dvě zákonodárné iniciativy směrem ke kraji dnes přednesli představitelé Karviné na výjezdním zasedání radním kraje. Město může zákony iniciovat prostřednictvím kraje nebo poslanců.

„Přednesli jsme radě kraje naše představy o legislativním řešení sociálního bydlení a na regulaci sběren druhotných surovin. Není možné, aby tady neustále slušní lidé dopláceli na takzvaně nepřizpůsobivé občany a aby stát tak velkoryse podporoval byznys s ubytovnami. My sami pořádek nenastolíme, je třeba změnit zákony a narovnat třeba dávky na bydlení tak, aby ubytovny nebyly preferovaným způsobem umístění sociálně slabých jen proto, že je to lepší byznys,“ sdělil primátor města Tomáš Hanzel

Radní jsou také přesvědčeni o tom, že by ze zákona měly poskytovat ubytování sociálně slabým, kteří dostávají státní příspěvky, výhradně organizace s akreditací pro sociální práci a charitu, že by tyto organizace měly být také příjemci dávek a že by takové bydlení mělo být podmíněno aktivní prací s těmito lidmi.

„Dnes může mít ubytovnu každý, není regulován počet ubytovaných na určité ploše a vyplácené příspěvky přímo provozovatelům ubytoven jsou až nemravné na to, v jakých podmínkách tam sociálně slabí žijí. Nehledě na to, že nepřizpůsobivým občanům je jedno, že obtěžují starousedlíky v okolí ubytoven,“ dodal.

Dalším problémem jsou sběrny

Dle radních je nutné převzít model některé ze sousedních zemí, kde smí druhotné suroviny vykupovat jen právnické osoby, konkrétně obce, které pak vše mají pod kontrolou.

„Jen v Karviné vandalové způsobili na majetku města za poslední dva roky škody za milión korun na kovových materiálech – všechny okapy, kovové části budov a podobné kradené materiály pak končily ve sběru. Sběrné suroviny v Karviné přitom za rok vykoupí o tisíc tun kovového šrotu víc, než co vyprodukují naši obyvatelé v podobě směsného komunálního odpadu – 12 tisíc tun odvezou lidé do sběru a nezřídka víme o výdělcích v řádu statisíců za měsíc u osob, které jinak berou sociální dávky a dlouhodobě nikde nepracují,“ uzavřel primátor Karviné Hanzel.

Přečíst návrhy města

FOTO: Z jednání s krajem | Milan Haluška