Karvinský útulek nabízí adopci i venčení pejsků, potřebuje však opravu

Útulek pro psy, který se nachází na okraji města v místní části Darkov nabízí několik možností, jak pomoci čtyřnohým kamarádům. První možností je adopce pejska na dálku formou finančního příspěvku 5000,- Kč na rok (pejskovi bude za tyto peníze zakoupena strava, bude mu poskytnuta potřebná péče). V současnosti je v útulku na dálku adoptován jeden pejsek. Zájemci si také mohou pejska nechat několik dnů doma a zjistit, zda by jej skutečně chtěli. Druhou možností je odpolední venčení, denně od 13-16 hodin. Pejska si převezmete, po předložení občanského průkazu (starším 18 let) podepíšete zodpovědnost po dobu venčení a hurá na procházku. Útulek je již v nevyhovujícím stavu a značně přeplněný, město však nemá peníze na jeho opravu či vybudování útulku nového, kde by měla zvířata lepší pohodlí i celkové prostředí.

Útulek potřebuje opravu, poplatky za psa putují na jeho provoz

„Peníze jdou zase na provoz útulku a taky na doplatky za čipy, které jsou u nás povinné (máme čipy dle EU normy – takže za cca 500 kč, každý majitel psa jej musí u smluvního veterináře nechat očipovat, a je to zadarmo, město to platí). Čipy jsou osvědčený způsob, jak zjistit, zda majitel za pejska platí (bez čipu je „načerno“), když se pes zaběhne, pak je rychle majitel nalezen. Náklady na útulek jsou vyšší než to, co od lidí vybereme. Za rok 2011 jsme dostali na těchto poplatcích 2 335 000 Kč, základní sazba je 1500 za rok za prvního a 2250 za druhého a dalšího psa, v rodinných domcích je to méně: 300/450, a konečně zvýhodněné sazby (invalidé, senioři apod.) 200/300 ročně. Ve městě je 4605 majitelů na celkem 4908 zaregistrovaných pejsků, máme jednoho majitele s osmi psy (to je rekordman), jinak samozřejmě většinou po jednom – 4329 majitelů, 512 majitelů má dva pejsky, dva mají po čtyřech psech, 17 po třech. O venčení pejsků je velký zájem, někdy dokonce musíme zájemce odmítat“, sdělila nám mluvčí města Šárka Swiderová.

Útulek můžete podpořit také Vy, a to jakoukoliv finanční částkou na účet: 129500137/0300.