Karvinský Májovák exceloval v rakouském Schladmingu

S velkým úspěchem účinkoval v minulém týdnu v Rakousku Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná. Ve dnech 9. až 13. července se orchestr zúčastnil největšího festivalu ansámblů tohoto žánru v Evropě.

„Festival MID EUROPE v rakouském Schladmingu je skutečně špičkovou přehlídkou současné symfonické dechové hudby, o čemž svědčí účast více než 30 těles z mnoha evropských zemí, ale také například Tchaj-wanu, Japonska nebo USA. Proto jsme rádi, že se mezi těmito orchestry neztratila ani Česká republika, kterou jsme reprezentovali,” informoval předseda správní rady orchestru Petr Ženč.

Účasti na festivalu předcházela dlouhá příprava, kdy pořadatelé vybírají nejlepší orchestry z celého světa, aby úroveň koncertů byla co nejvyšší. „MID EUROPE jsme navštívili již podruhé, po pěti letech, a je vidět, že kvalita účinkujících neustále stoupá. To zavazuje i nás k další náročné práci,” řekl Ženč.

Májovák v rámci festivalu účinkoval na třech pódiích, odehrál open-air koncert v rámci projektu Lange Nacht, hlavní koncert v kongresové hale ve Schladmingu a také koncert v kostele v Hausu.

„Na všechny tyto koncerty máme krásné vzpomínky, ale nejvíce asi utkví v paměti krásná moderní hala Congress centra ve Schladmingu, která byla vybudována u příležitosti Mistrovství světa v alpském lyžování a také úžasné publikum v malé vesničce Haus, kde jsme účinkovali v krásném kostele,” uvedl Petr Ženč.

Májovák si připravil na festival náročný program, ve kterém zazněla díla Etienna Crausaze Deliverance, Danzón č. 2 Artura Marqueze, Pilatus – Hora Draků Stevena Reinekeho, Slovanský tanec č. 8 Antonína Dvořáka a dílo rakouského skladatele Thomase Dosse Triumphal Prelude. S orchestrem vystoupili také vokální sólisté Magda Bártková a Peter Svetlík, kteří se představili s řadou muzikálových a operních melodií.

„Velké poděkování patří také dirigentům Ondřeji Packanovi a Adamu Sedlickému, kteří celý program s orchestrem připravili na mimořádně vysoké úrovni. A také našim generálním partnerům, statutárnímu městu Karviná, akciové společnosti OKD a rovněž Ministerstvu kultury ČR, bez jejichž podpory bychom tuto finančně náročnou akci nemohli realizovat. Pro Májovák bylo toto turné nesmírně přínosné a teď se už těšíme na další koncerty, na kterých budeme hrát v nové koncertní sezóně po prázdninách,” dodal Petr Ženč.

Ukázka z koncertu: Arturo Marquez – Danzon No.2Slovanský tanec č. 8

Autor: Milan Haluška | Text a foto: Petr Ženč | Vydáno: 16.7.2014