Karviná zvýšila daň z nemovitosti, lidé zaplatí dvojnásobně více peněz

Občané, kterých se týká každoroční placení daně z nemovitosti budou muset letos sáhnout hlouběji do peněženek. Karvinští zastupitelé totiž vloni v létě poprvé odsouhlasili zvýšení koeficientu daně z nemovitosti. Lidé tak letos zaplatí zhruba dvojnásobek oproti loňského roku.

Obce totiž mohou dle platného znění zákona o dani z nemovitých věcí obecně závaznou vyhláškou pro všechny nemovitosti na území obce stanovit místní koeficient ve výši 2 až 5. Tímto koeficientem se pak násobí daň poplatníka za jednotlivé druhy pozemků, zdanitelných staveb nebo jednotek.

„Pro rok 2016 využilo možnosti stanovit místní koeficient 42 obcí v Moravskoslezském kraji, tedy o dvě obce více než v roce 2015. Celkem 30 obcí v kraji stanovilo koeficient ve výši dvě (nově pro rok 2016 město Karviná a obec Sedlnice), šest obcí stanovilo koeficient ve výši tři a šest obcí stanovilo místní koeficient v maximální výši pět,“ říká mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Petra Homolová.

Podle mluvčí města Šárka Swiderové se město přidalo k okolním městům, která vyšší koeficient zavedla již před několika lety (jde například o Bohumín, Frýdek Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov a Ostravu).

„Město mělo daň z nemovitosti dlouhou dobu jednu z nejnižších v republice, přičemž už několik let mohou města rozhodovat a naprostá většina jich toho už využila před Karvinou. Karviná se pro toto rozhodla vloni a letos se tedy poprvé tato zvýšená daň týká také nás. Město jako jedno z mála nezvyšuje žádné místní poplatky – ani za odpad, ani poplatky za psy, máme jedny z nejnižších tax za zábory veřejných prostranství nebo stánkový prodej. Na nízké úrovni se drží i jízdné v MHD nebo ceny nájmů zbylých městských bytů,“ uzavřela Swiderová.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 27.4.2015